WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW

Obsługa mikrorachunków w programie WAPRO Mag

Od 01.01.2020 r. obowiązują mikrorachunki dla podatników, wg ustawy podatnicy powinni od początku roku kierować wszystkie wpłaty dot. PIT, CIT i VAT na nowe rachunki wygenerowane indywidualnie dla każdego podatnika.

Sam mikrorachunek może być wygenerowany w dowolnym urzędzie skarbowym lub też na stronie Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego.
Interpretacje MF wyjaśniają, że jeden podatnik może mieć 2 mikrorachunki jeden skojarzony z numerem PESEL a drugi z NIP, w zależności od rodzaju należności może wpłacać na różne z nich.

W programie WAPRO Mag istnieje możliwość podpinania do firmy urzędu skarbowego a następnie kierowanie na niego wpłat w tworzonych dokumentach finansowych.
W dniu 08.01.2020 r. opublikowane zostały aktualizacje WAPRO Update, które dostarczają nową funkcjonalność do programu WAPRO Mag w zakresie obsługi mikrorachunków w programie.

Jeśli użytkownik przypisał w danych firmy nowy rachunek firmowy (System | Wybór firmy | Popraw | Rachunki bankowe firmy), a następnie oznaczył go jako mikrorachunek, to po zapisaniu ustawień rachunku oraz okna z edycją danych firmy nastąpi weryfikacja czy jest skojarzony z firma urząd skarbowy.

Jeśli jest i data od kiedy obowiązuje on dla danej firmy jest większa równa niż 01.01.2020 r. to program automatycznie skopiuje ten mikrorachunek dodany do firmy do rachunków urzędu.
Umożliwia to użytkownikom automatyczne wybranie mikrorachunku w trakcie tworzenia przelewu do urzędu skarbowego z tytułu rozliczeń.