WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW

Składki na PPK w programie kadrowo-płacowym WAPRO Gang

Dzisiaj mija termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK dla firm zatrudniających co najmniej 20 pracowników dla uczestników, którzy nie zrezygnowali z programu lub przystąpili do niego dobrowolnie. Większość naszych użytkowników z tej grupy firm ma ten etap za sobą. Pozostali mają przygotowane i zweryfikowane dane w module WAPRO PPK, które wystarczy wyeksportować do plików i wczytać na stronach Instytucji Finansowych.

Kolejnym krokiem wdrożenia PPK w firmie jest naliczenie składek pracownika i pracodawcy na listach płac. Jak wiadomo od chwili podpisania umowy o prowadzenie PPK każda wypłata dla uczestnika jest obciążona składkami na PPK, za wyjątkiem przypadku okresu przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z COVID.

Poniżej przedstawiamy warunki jakie musza być spełnione, aby na listach płac i w umowach zlecenia pojawiły się składki na PPK.

  1. Rejestracja uczestnika musi mieć status „Wysłana”. Status uczestnika „Zarejestrowany – rejestracja niewysłana” powoduje, że składki nie zostaną naliczone. W przypadku, gdy podczas eksportu danych na pytanie „Czy oznaczyć wyeksportowane dane jako wysłane?” odpowiedziano „Nie” można w oknie „Rejestracja uczestników” zaznaczyć wszystkie pozycje i oznaczyć je jako wysłane. Opcje do tych operacji są dostępne pod prawym klawiszem myszy.
  2. Data wypłaty listy lub umowy zlecenia musi być równa lub późniejsza niż zarejestrowana w module WAPRO PPK data „Pierwsza składka” uczestnika. Jeżeli jest ona nieodpowiednia, to można ją zmienić za pomocą opcji popraw w oknie „Lista uczestników”.
  3. Firma musi podlegać programowi PPK. Może się zdarzyć, szczególnie w biurach rachunkowych, że podczas importu danych dla jednej firmy zostanie usunięty przez użytkownika znacznik „Obsługa PPK” z innych. Brak tego znacznika powoduje nienaliczenie składek PPK dla wszystkich uczestników w danej firmie.

Elementem poprawnego naliczenia składek na PPK jest również ich podstawa. W programie kadrowo-płacowym WAPRO Gang jest ona skonfigurowana za pomocą wyróżnika „Podstawa składek na PPK”. Wstępnie został on zbudowany identycznie jak podstawa do ubezpieczeń społecznych. Co jest wystarczające w większości przypadków. Do skonfigurowania pozostają składniki użytkownika. W przypadku nowo tworzonych składników wystarcza podczas jego tworzenia za pomocą kreatora składnika zaznaczyć opcję „Wchodzi do podstawy składki na PPK”

W przypadku składników użytkownika stworzonych w wersjach wcześniejszych niż 8.50.4 konieczne jest powiazanie danego składnika z wyróżnikiem „Podstawa składek na PPK”. Najprościej można tego dokonać również za pomocą „Konfiguracji składników płacowych”. Po wyświetleniu składników z danego typu listy i podświetleniu danego składnika, za pomocą opcji „Popraw” otwieramy się okno konfiguracji składnika, w którym na dole listy odszukujemy pozycję „Podstawa składek na PPK”, która zaznaczamy.

Po zmianie konfiguracji składników płacowych listy płac należy przeliczyć, a umowy zlecenia wprowadzone przez opcję „Zawieranie umów cywilno-prawnych” wprowadzić na nowo.