WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW

Pierwsze konsultacje KSeF z Ministerstwem Finansów za nami – podsumowanie 

W miniony piątek, 16 lutego, odbyły się pierwsze konsultacje dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), w których uczestniczyli przedstawiciele naszej firmy. Spotkanie miało na celu omówienie kluczowych kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz wydajnością systemu, a także planowanego włączenia faktur B2C do KSeF

Co udało się ustalić podczas spotkania? 

  • Do końca czerwca planowane jest zakończenie procesu ustawodawczego związanego ze zmianą daty wprowadzenie KSeF. Datę wprowadzenia obowiązkowego KSeF poznamy wcześniej po wynikach audytu w maju 2024. 
  • Klienci z większą liczbą dokumentów mogą się zgłosić już teraz do MF w celach testów wydajnościowych. Jako dostawca ERP zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. Zgłaszać się można na info.ksef@mf.gov.pl.  
  • MF nie planuje zwiększać benefitów za korzystanie z KSeF. 
  • MF podejmie działania w celu poprawy komunikacji z podatnikami i dostawcami systemów.  
  • Na ten moment nie jest planowane udostępnienie podatnikom konwertera XML do PDF. W naszych systemach zadbaliśmy o odpowiednie wizualizacje e-faktur. 
  • W drugiej połowie marca możemy spodziewać się projektu rozporządzenia dotyczącego certyfikatów autoryzujących. Ministerstwo Finansów informuje, że certyfikaty będą bazować na kryptografii asymetrycznej. Certyfikaty wystawiane w ramach KSeF będzie można weryfikować.  Zastosujemy te zmiany w naszych systemach po wprowadzeniu możliwości technicznych po stronie MF. 
  • Informacje o pracach serwisowych, niedostępnościach i poprawkach będą wcześniej komunikowane – najprawdopodobniej z tygodniowym wyprzedzeniem. Temat będzie jeszcze konsultowany. Zostanie stworzone dedykowane API do informowania o pracach serwisowych i awariach. Ponadto, MF planuje wdrożenie niezależnej usługi, do weryfikacji czy system działa prawidłowo. Jako dostawca rozwiązania wykorzystamy te nowe możliwości w naszych systemach jak tylko będą dostępne. 

Jak wygląda sytuacja z potencjalnym włączeniem faktur B2C oraz identyfikacją statusu nabywcy? 

Podczas konsultacji dyskutowano na temat 3 propozycji: 

  1. Włączenie do KSeF także faktur B2C.   
  1. Bazowanie na NIP jako wyznaczniku posiadania przez nabywcę statusu przedsiębiorcy.  
  1. Wersja hybrydowa: faktury dla nabywców z NIP byłyby obowiązkowo wystawiane w KSeF, a od pozostałych dobrowolnie (w takim przypadku byłoby obowiązkowe wydanie nabywcy wizualizacji faktury). 

Nie wskazano, jakie ostateczne rozwiązanie zostanie przyjęte przez MF.